Bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze

Przy wyborze kasku rowerowego ważny jest jego rozmiar. Musisz upewnić się, że kask dobrze leży na głowie, nie jest zbyt ciasny ani zbyt luźny. Najlepszym sposobem na określenie rozmiaru kasku jest zmierzenie obwodu głowy. Po dokonaniu pomiarów można zapoznać się z tabelą rozmiarów, aby znaleźć odpowiedni dla siebie rozmiar kasku.

Podczas noszenia kasku ważne jest, aby upewnić się, że jest on prawidłowo umieszczony na głowie. Paski powinny być wyregulowane tak, aby kask był dopasowany i leżał na głowie. Przednia część kasku powinna znajdować się około cala nad brwiami, a tylna część kasku powinna sięgać w dół, aby pokryć podstawę czaszki. Gdy kask jest już na swoim miejscu, możesz dokręcić lub poluzować paski w zależności od potrzeb, aby uzyskać wygodne i bezpieczne dopasowanie.

Jaki kask wybrać?

Obecnie można kupić kask do każdego rodzaju jazdy. Do produkcji kasków rowerowych używa się obecnie nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie pianek, które skutecznie amortyzują uderzenia. Ich konstrukcja jest porównywalna z utwardzoną pianką. Istnieją następujące rodzaje kasków: wyścigowe, sportowe, downhillowe, BMX, torowe, dla deskorolkarzy i dla rowerzystów górskich. Wszystkie rodzaje kasków chronią przed wstrząsami, a jednocześnie są lekkie, wygodne i modne.

Kaski wyścigowe są zaprojektowane tak, aby były lekkie i dobrze wentylowane, a jednocześnie aerodynamiczne. Kaski szosowe mają zazwyczaj wydłużony kształt z dużą ilością kanałów wentylacyjnych, co czyni je najbardziej popularnym typem kasku. Kaski sportowe różnią się konstrukcją w zależności od sportu, do którego są przeznaczone. Kaski downhillowe są świetne do jazdy po mieście, autostradzie, kolarstwa górskiego, deskorolki i rolek. Zapewniają ochronę podbródka i są wykonane z lekkich materiałów, takich jak włókno węglowe i włókno szklane. Kaski BMX mają podobne wymagania – ochrona podbródka i lekkość – ale mają też duży kwadratowy wizjer z przodu. Kaski górskie oferują maksymalną ochronę z dobrą widocznością z tyłu.

Ważne jest, aby kask był dobrze dopasowany. Kaski sportowe są często sprzedawane w jednym regulowanym rozmiarze, ale mogą być dostępne także inne rozmiary (mały, średni, duży lub bardzo duży). Aby upewnić się, że kupujesz właściwy rozmiar kasku, zmierz swój obwód głowy w miejscu o największej średnicy – zazwyczaj około centymetra powyżej brwi – i porównaj go z tabelą rozmiarów dostarczoną przez producenta. Możesz też owinąć taśmę mierniczą wokół głowy, a następnie zmierzyć jej długość za pomocą linijki lub centymetra.

Na podstawie tych pomiarów musisz wybrać kask. Producenci kasków mogą różnie interpretować małe, średnie i duże rozmiary. W związku z tym lepiej trzymać się numerów podanych w opisie każdego modelu. Kask, który nie jest odpowiednio dopasowany, nie ochroni Twojej głowy. Istnieją również wytyczne dotyczące rozmiarów kasków, które obowiązują we wszystkich markach:

Mężczyźni: 54 cm – 61 cm.

Kobiety: 50 cm – 57 cm.

Dzieci: 46 cm – 57 cm.

Moim zdaniem zawsze powinieneś zmierzyć swój rozmiar kasku. Jeśli chcesz jeździć w zimie, pamiętaj, że będziesz musiał nosić pod kaskiem czapkę kolarską – oznacza to, że będziesz potrzebował nieco większego rozmiaru. Jeśli Twój rozmiar znajduje się dokładnie pomiędzy dwoma sąsiadującymi rozmiarami, lepiej wybrać mniejszy rozmiar.