Jak zostać barmanem w Krakowie?

„Zrelaksuj się, masz idealną pracę. Najlepsze miejsce na zrobienie kariery jest za mahoniowym barem” – tak brzmiała pierwsza lekcja, jaką odebrał Tom Cruise w kultowym filmie „Koktajl” (1988) od szkolącego go weterana mieszania drinków. To tylko fikcja filmowa, ale tak naprawdę wielu facetów marzyło swego czasu o tym, aby zostać barmanem, nalewać alkohole w ekskluzywnym lokalu, żonglując butelkami przy dobrej muzyce i w otoczeniu pięknych kobiet. Przytoczony obraz pokazywał w nieco przejaskrawionym świetle karierę „od zera do bohatera”, ale nie da się ukryć, że praca barmana jest interesująca i pozwala na poznanie wielu ciekawych ludzi oraz całkiem niezły zarobek. Nie musi być tylko pracą dorywczą, ale może stać się pracą na cały etat, a jeżeli chodzi o profesjonalny kurs barmański Kraków jest jednym z miejsc na mapie, gdzie nie brakuje możliwości ukończenia go. Na czym polega dokładnie praca barmana i jak wyglądają takie kursy?

Czym charakteryzuje się praca barmana?

Przede wszystkim praca barmana nie polega tylko na przygotowywaniu napojów alkoholowych (lub bezalkoholowych). Niezwykle ważna jest tutaj także czynna interakcja z klientami baru, przyjmowanie zamówień oraz podawanie przekąsek i napojów. W zakres obowiązków profesjonalnych barmanów wchodzi również ocena potrzeb i preferencji klientów oraz formułowanie rekomendacji i zapotrzebowania na dokonywane przez właścicieli zakupy.

Już z tego krótkiego przeglądu powinności barmańskich wynika, że nie będzie to zajęcie odpowiednie dla każdego. Poszukiwani są ludzie energiczni i zaangażowani w swoje zajęcie, ale także empatyczni, potrafiący utrzymać kontakt w rozmowie. Barmani to przyjaźni, dobrze zorganizowani i proaktywni profesjonaliści. Są wydajni i mają wyjątkowe umiejętności obsługi, a cechą szczególnie docenianą jest kreatywność. Dobry barman będzie akceptował opinie klientów, ale też nie będzie bał się rozmaitych innowacja za barem, modyfikując składniki, aby dopasować je do indywidualnych preferencji smakowych.

Kurs barmański Kraków – jak znaleźć i na czym polega?

Jeżeli chodzi o kurs barmański Kraków oferuje między innymi profesjonalne szkolenia w ramach Ogólnopolskiej Szkoły Barmanów. Terminarz przewiduje comiesięczne kursy, a szczegóły można znaleźć w internecie.

Czego się spodziewać po takich szkoleniach? Przede wszystkim kurs nastawiony jest na zdobycie dużej dawki wiedzy w krótkim czasie. Cztery dni szkolenia po 7 godzin może naprawdę dać się we znaki, ale wysiłek jest zrekompensowany wystawieniem Certyfikatu Barmana I Stopnia w języku polskim i angielskim. Program zajęć przewiduje naukę mieszania koktajli z wysokogatunkowych trunków, a także degustacje i ocenę przygotowanych drinków. Wszystko odbywa się pod okiem doświadczonych trenerów.