Metaloplastyka – charakterystyka i zastosowanie

Metaloplastyka stanowi jedną z popularnych dziedzin twórczości, zajmującą się wyrobem obiektów artystycznych z metalu. Warto zaznaczyć, że bardzo często artyści specjalizujący się w tej dziedzinie sztuki, oprócz rzeźb czy obiektów abstrakcyjnych, tworzą także artykuły codziennego użytku.

Metaloplastyka – początki

Początków metaloplastyki można doszukiwać się już w czasach prehistorycznych – do pierwszych obiektów artystycznych tego typu można zaliczyć między innymi bransolety z brązu czy różnego rodzaju naczynia sakralne.

Warto zaznaczyć, że niezwykle ważną rolę w rozwoju metaloplastyki odegrało odkrycie metody wytopu żelaza oraz opanowanie jego obróbki, które umożliwiło rozpoczęcie tworzenia nieco bardziej skomplikowanych form. W starożytności bardzo często posługiwano się kuciem na zimno, niekiedy wykorzystywano także techniki odlewnicze. Wraz z upływem czasu metaloplastyka zaczęła stosować zaawansowane metody obróbki, które pozwoliły na tworzenie coraz bardziej złożonych kompozycji.

Najpopularniejsze rodzaje dzieł metaloplastycznych

Metaloplastyka to niezwykle obszerna dziedzina – jednym z głównych obszarów działań metaloplastyki jest tworzenie obiektów przeznaczonych do użytku codziennego. W tym wypadku metaloplastyka obejmuje między innymi wytwórstwo przedmiotów użytkowych takich jak sztućce, naczynia czy elementy ubioru.

Warto pamiętać o tym, że metaloplastyka obecna jest także w architekturze – bogato zdobione balustrady, oryginalne, ręcznie kute ogrodzenia oraz ciekawe elementy dekoracyjne to tylko jedne z przykładów zastosowania metaloplastyki w architekturze.

Niektórzy artyści tworzący metalowe obiekty artystyczne trudnią się także wyrobem biżuterii – abstrakcyjne formy metalowej biżuterii cenione są przede wszystkim za ciekawy i niecodzienny design. Warto zaznaczyć, że biżuteria tworzona przez metaloplastyków bardzo często ozdobiona jest drogocennymi kamieniami szlachetnymi.

Najpopularniejsze techniki metaloplastyki

Wśród najpopularniejszych technik używanych w metaloplastyce można znaleźć między innymi metody wykorzystujące obróbkę metali na zimno. Obrabianie metali na zimno obejmuje między innymi kucie, wyginanie czy prostowanie. Oprócz tego pośród technik wykorzystujących obróbkę na zimno znajduje się także wyklepywanie czy wiercenie.

Poza tym do popularnych technik metaloplastyki zalicza się również obróbkę metali na ciepło, czyli kowalstwo artystyczne. Dość często wykorzystywaną metodą jest także grawerowanie, które pozwala na uzyskanie oryginalnych i spersonalizowanych dekoracji.